Włosowe ABC, czyli czym jest włosing i jak dbać o włosy

Czym jest włosing?

Włosing to świadoma pielęgnacja włosów. Funkcjonuje wiele mitów na temat tego, jak dbać o włosy – co jest dla nich dobre, a co złe. Na szczęście w polskim internecie istnieją włosowe specjalistki, włosomaniaczki, które uświadamiają innych jak najlepiej obchodzić się z włosami. Jedną z nich jest Agnieszka, autorka bloga wwwlosy.pl oraz blogerka Anwen, która wypuściła własną serię kosmetyków do włosów.

Każda z nas ma inne włosy, a co za tym idzie, inne włosowe potrzeby. Prawdopodobnie ułożenie idealnej rutyny pielęgnacyjnej i dobranie odpowiednich produktów trochę potrwa. Warto eksperymentować i próbować różnych rzeczy, aby odkryć potrzeby naszych kosmyków. 

Poniżej opisano kilka podstawowych pojęć dotyczących włosingu, które warto znać.

Porowatość włosów

Na samym początku ważne jest, aby określić porowatość, czyli stopień rozchylenia łusek naszych włosów. Istnieje następujący podział:

  • Włosy niskoporowate – najłatwiejszy, najmniej wymagający typ w kwestii pielęgnacyjnej. Wyróżniają się niewielkim stopniem rozchylenia łusek, dzięki czemu są gładkie i błyszczące. Mogą jednak stać się przeciążone i pozbawione objętości.
  • Włosy średnioporowate – mają średni stopień rozchylenia łusek i przy odpowiedniej pielęgnacji mogą uzyskać cechy włosów niskoporowatych (miękkość i blask), jednak przy zachowaniu ładnej objętości. 
  • Włosy wysokoporowate – posiadają najwyższy stopień rozchylenia łusek. Przez to często bywają przesuszone i szorstkie w dotyku, puszące się i sprawiają wrażenie zniszczonych. Włosy wysokoporowate to często te mocno rozjaśniane, farbowane, kręcone lub falowane.

Znajomość porowatości swoich włosów jest kluczowa, ponieważ produkty wybieramy właśnie według niej. Włosy o różnej porowatości inaczej będą reagować na niektóre składniki, przykładowo włosy wysokoporowate nie przepadają za olejem kokosowym i mogą puszyć się po jego użyciu. 

Test na porowatość można wykonać na stronie hairytale.

Równowaga PEH 

Oznacza zachowanie równowagi w stosowaniu podczas pielęgnacji 3 elementów: protein, emolientów i humektantów. Równowaga u każdego może być różna i jest zależna od wielu rzeczy, m.in. porowatości oraz aktualnych potrzeb włosów.

Proteiny

Proteiny są budulcem włosa, który wypełnia jego ubytki i uszkodzenia. Nadaje im także objętości. Proteinami są np. keratyna, jedwab, proteiny roślinne. Jeżeli używamy zbyt wielu kosmetyków proteinowych, może wystąpić przeproteinowanie włosów, które objawia się puszeniem i plątaniem. 

Emolienty 

Emolienty to substancje, które na powierzchni włosa tworzą ochronną powłokę zapobiegającą nadmiernej utracie wilgoci, czyli domykają nawilżenie we włosie. Emolienty sprawiają, że włosy są dociążone i mniej się puszą, dlatego włosy wysoko i średnioporowate dobrze na nie reagują. Natomiast włosy o niskiej porowatości łatwo mogą stać się przy nadmiarze emolientów przeciążone. Emolienty to przede wszystkim oleje, woski, silikony i alkohole tłuszczowe.

Humektanty 

Humektanty to substancje o właściwościach nawilżających. 

Oznaką ich niedoboru mogą być suche włosy, a nadmiaru włosy puszące się i matowe. Gdy na zewnątrz jest duża wilgoć, włosy z tendencją do puszenia się powinny unikać humektantów. Humektanty to np. gliceryna, miód, aloes, kwas hialuronowy, mocznik.

Metoda OMO – Odżywka, Mycie szamponem, Odżywka.

Metoda OMO chroni włosy przed przesuszeniem i uszkodzeniem podczas mycia.

Dla jakich osób jest odpowiednia? Dla posiadaczy włosów mających tendencję do kręcenia się lub suchych, zniszczonych. 

Metoda OMO krok po kroku:

  1. Najpierw moczymy włosy wodą i nakładamy odżywkę na długość włosów.
  2. Następnie myjemy skórę głowy szamponem. 
  3. Potem spłukujemy szampon dokładnie wodą (pozwalamy, aby piana spłynęła po włosach, nie myjemy włosów szamponem na całej długości) i nakładamy ponownie odżywkę. Po upływie kilku minut zmywamy ją.

Olejowanie

Olejowanie poprawia kondycję włosów i ich strukturę, wygładza je i nabłyszcza. Sam olej nie nawilża, ale chroni przed utratą wilgoci. Możemy myśleć o oleju jako o warstwie ochronnej na włosach. 

Częstotliwość olejowania należy dobrać do potrzeb włosów. Dla zadowalających efektów powinno się olejować włosy przynajmniej raz w tygodniu. Olej możemy trzymać na włosach od 15 minut do maksymalnie kilku godzin. Zmywamy go przez emulgowanie, czyli zmywanie najpierw odżywką (pamiętając, aby trzymać ją na włosach przez ok. 15 minut), a potem szamponem. Technik olejowania jest wiele, jednak do najpopularniejszych należą olejowanie na sucho, na mokro, na podkład nawilżający (humektant, np. żel aloesowy). Olej powinien być dobrany według porowatości i potrzeb naszych kosmyków. Niedopasowany olej może powodować, że włosy będą szorstkie i nieprzyjemne w dotyku.

Do włosów niskoporowatych najlepiej sprawdzą się oleje nasycone, takie jak np. olej kokosowy, masło shea, masło kakaowe, masło mango. Dla włosów średnioporowatych dobre będą oleje jednonienasycone, np. rzepakowy, arganowy, awokado, czy oliwa z oliwek, natomiast dla włosów wysokoporowatych – oleje wielonienasycone, np. lniany, z pestek winogron, z czarnuszki, z wiesiołka.

Więcej informacji na temat pielęgnacji włosów oraz składów produktów znajdziecie na facebookowej grupie WŁOSING, a także na kanale i blogu Agnieszki Niedziałek oraz Anwen.