Slow Life

Świat pędzi, a my razem z nim. Codzienne czynności wykonujemy bez zastanowienia, automatycznie, a nasze głowy przeciążone są ogromną ilością niepotrzebnych informacji. Też już macie tego dosyć? Slow life nie oznacza po prostu „wolnego życia”, kluczem w tym stylu życia jest świadomość. 

A cały nurt slow możemy odnaleźć w różnych dziedzinach codziennego życia. Bardziej popularne z nich to slow food oraz slow fashion, ale możemy wyróżnić również slow travel, slow business, slow cosmetics, czy też slow parenting.

Slow life

Wcale nie polega na byciu leniwym, czy też robieniu czegoś co można zrobić w godzinę przez tydzień. Slow life to życie we własnym tempie, znalezienie harmonii i wykonywanie tylko tych czynności, które są dla nas ważne. Kiedy chcesz przyspieszasz, kiedy chcesz zwalniasz.

Istnieje wiele utworzonych zasad według, których powinno się żyć podążając tą ścieżką. Według nas najważniejsze to

  1. Określ swoje priorytety – kluczowe jest to abyś wiedziała co jest dla Ciebie w życiu ważne, do czego dążysz. Nie musisz rozbijać się na tysiące niepotrzebnych czynności. Rób to co uważasz za ważne i zgodne z Twoimi priorytetami i przekonaniami. 
  2. Pielęgnuj głębokie relacje z drugim człowiekiem – relacje międzyludzkie są bardzo ważne. Nie znaczy to, że codziennie musisz spotkać się ze swoją przyjaciółką, nie rób niczego na siłę i wbrew własnej woli.
  3. Kontroluj odbierane informacje – budzimy się, zaglądamy do telefonu i już od rana docierają do nas tysiące informacji, setki polubionych przez nas stron wysyła nam codziennie nowe informacje. Przyznaj, że niektórych rzeczy z nich nie potrzebujesz wiedzieć. 
  4. Doceń tu i teraz – żyj świadomie, a nie automatycznie. Poświęcaj uwagę temu co robisz, korzystaj z chwili i ciesz się z dużych i tych mniejszych sukcesów. 
  5. Dbaj o sobie – pomyśl o sobie. Nie, to nie jest egoistyczne. Odpoczywaj, odżywiaj się zdrowo, ćwicz. Jeśli potrzebujesz trochę czasu dla siebie, nie bój się go zabrać i wykorzystać.

Potrzeba po prostu znalezienia chwili wytchnienia, świadomości, złotego środku we wszystkim co robisz. 

Slow Fashion

To świadome podejmowanie decyzji podczas zakupów odzieży. Podczas wybierania ważny jest materiał, sposób w jaki ubranie zostały wykonane. Kupuje się droższe ubrania, które posłużą nam na długie lata. Nie chcemy kupować nowych ubrań na każdy nowy sezon, którego ubranie nawet do końca nie przetrwa. W tym nurcie nie chodzi o to, aby nie kupować już w ogóle ubrań, ale żeby przed każdym zakupem zastanowić się “Czy ja naprawdę tego potrzebuję?”

Slow Food

Slow Food polega głównie na unikaniu jedzenia gotowych, podgrzewanych dań i żywienia się w barach szybkiej obsługi. Zamiast tego stawia się na gotowanie samemu z sezonowych, nisko przetworzonych produktów. Dodatkowo częściej produkty marynuje się, dusi, wędzi, a nie poddaje działaniu wysokiego ciśnienia, czy też smażeniu. To ponownie świadomość tego co układamy sobie na talerzu, delektowanie się posiłkiem oraz dzielenie się nim z przyjaciółmi i rodziną. Jedzenie powinno być smaczne, dostarczać nam odpowiednią ilość wartości odżywczych oraz najlepiej pochodzić z upraw fair trade. To dobry sposób, aby poznać nowe smaki, polepszyć swoje umiejętności kucharskie, a może zainspiruje Cię to aż tak, że postanowisz założyć  swój własny mały ogródek na kuchennym parapecie. Możesz spróbować od czegoś prostego, na przykład przygotuj sos do makaronu od podstaw ze świeżych pomidorów. Z czasem nabierzesz wprawy i może nawet upieczenie chleba dla Ciebie będzie drobiazgiem.

Ostatnio nawet na instagramie Lisie Piekło mogliśmy razem z nią uczestniczyć w 20 dniowym #slowselfcare. W ciągu tych dni zwraca się uwagę na oddech oraz na byciu tu i teraz. Self-care to sztuka dbania o samego siebie i tak jak Paulina pisze “kto, jak nie Ty, ma się Tobą zająć? Czy nie ma ważniejszej relacji w tym życiu niż ta ze sobą samym? Nie ma nic złego w próbie samopoznania i nakierowania swoich cennych, wyczerpywalnych i skończonych (!) energii życiowych mądrze i z szacunkiem dla samego siebie.” 

Polecamy podjąć wyzwanie i odczuć na własnej skórze jak mindfulness ważny jest w naszym dzisiejszym pędzącym życiu.
https://www.instagram.com/lisiepieklo/

Dodaj komentarz