2019 QUICK REMINDER

2019 rok zbliża się nieuchronnie ku końcowi, w związku z czym postanowiłyśmy przygotować dla Was Quick Reminder – najistotniejsze rzeczy jakie pojawiły się, powstały lub wydarzyły w 2019. Zerknijcie niżej, aby na moment wspomnieć miniony rok lub dowiedzieć się co istotnego miało w nim miejsce!

Zacznijmy od trochę poważniejszych tematów. Ostatnie miesiące przepełnione były wydarzeniami, które odcisną trwałe piętno w naszej historii. Szczególnie kobiety mają się z czego cieszyć, gdyż był to dla nich bardzo owocny rok.  

Czapki z głów dla naszej polskiej noblistki Olgi Tokarczuk, która stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych Polek tego roku. Swoją wygraną podsumowała słowami “Naprawdę wygrałyśmy Nobla”, odwołując się przy tym do kobiet. To z pewnością wielki krok w dobrą stronę dla nas wszystkich. Warto wspomnieć także, że w 2019 byłyśmy świadkami dużego rozwoju kobiet na wysokich stanowiskach. Piotr Karnaszewski, jeden z reporterów Forbes, postanowił dowiedzieć się jak przebić szklany sufit w największych przedsiębiorstwach w Polsce. Przeprowadził wywiad, w którym, między innymi Iwona Szmitkowskana, opowiada o swojej drodze do stanowiska CEO w Work Service. Warto poświęcić chwilę, by się z nim zapoznać. 

Spójrzmy teraz na to, co wydarzyło się w naszym kraju. Wytypowałyśmy zupełnie różne od siebie wydarzenia, które mogły Wam pozostać w pamięci: 

1. Zdobycie nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk 

2. Wybory parlamentarne 

3. Strajk nauczycieli 

O nagrodzie Nobla wcześniej już wspomnianej Olgi Tokarczuk było naszym zdaniem w tym roku najgłośniej. Pisarka zdobywając to osiągnięcie sprawiła, że Polska znalazła się w gronie 8 krajów z największą ilością Nagród Nobla w dziedzinie literatury. Kolejnym istotnym wydarzeniem były październikowe wybory do parlamentu. W tym roku Polacy dokonali tego samego wyboru co 4 lata temu, przez co PIS po raz drugi z rzędu objęło władzę w naszym państwie. Ostatnie z wydarzeń wpłynęło mocno na uczniów w Polsce. Od 8 do 27 kwietnia nauczycieli walczyli o podwyżki wynagrodzeń. Sprawa wciąż nie jest zamknięta i strajk prawdopodobnie będzie kontynuowany w przyszłości. 

Przejdźmy teraz na chwilę do świata artystycznego. W świecie kina pojawiło się wiele nowych, często kontrowersyjnych produkcji. Według rankingu strony filmweb.pl topowa trójka prezentuje się następująco:  

  1. Joker 
  2. Avengers: Koniec gry 
  3. Tylko nie mów nikomu  

Postać Jokera w filmie Toda Phillipsa została ukazana z zupełnie innej strony niż w dotychczasowych produkcjach dotyczących potyczek w Gotham. Mocny i zapadający w pamięć film został doceniony przez krytyków i widzów na całym świecie. Avengers: Koniec gry to finałowa odsłona przygód Mścicieli, którą zdecydowanie powinni zobaczyć najwięksi fani filmów Marvela, ale nie tylko! Ostatnia pozycja odbiła się głośnym echem w całej Polsce ze względu na kontrowersyjny temat przewodni. Film Tomasza Sekielskiego pobił wiele rekordów oglądalności, pierwszy milion widzów osiągnął już w 5,5 godziny! 

Wśród najlepszych artystów roku 2019 platforma Spotify wskazała: 

  1. Post Malone 
  2. Ariana Grande 
  3. Billie Eilish 

Jak widzicie, w rankingu pojawiły się dwie kobiety: niesamowicie szybko rozwijająca się Billie Eilish oraz Ariana Grande, która w tym roku znów odwołała u nas koncert, ale przez jej cudowny urok i karmienie nas nowymi hitami, jesteśmy jej to chyba w stanie wybaczyć, prawda? Na pierwszym miejscu znalazł się Post Malone, który w tym roku zdobył nasze serca takimi hitami jak Circles oraz Goodbyes

Jak widać wydarzyło się naprawdę wiele, ale pytanie brzmi, o czym tak naprawdę się mówiło? Jakie trendy bezkompromisowo podbiły nasze serca? Swój wielki powrót przeżywały w tym roku hulajnogi, a szczególnie te hybrydowe. Środek transportu, który jeszcze do niedawna uchodził za przeznaczony wyłącznie dla dzieci, w zaledwie kilka miesięcy podbił serca mieszkańców miast. Szybkie, stylowe, ale przede wszystkim bardzo wygodne. Być może warto przemyśleć zakup jednej na własność? A skoro już mowa o wygodzie, to z pewnością należy wspomnieć o diecie pudełkowej. Nie lubicie gotować lub nie macie na to czasu? Nic straconego, gdyż teraz firma cateringowa, którą wybierzecie, może dostarczyć wam smaczne i zdrowe jedzenie, przygotowane w specjalnych pudełkach każdego dnia. Czy gotowy, w pełni zbilansowany posiłek dostarczany prosto pod twoje drzwi, to szczyt kulinarnego komfortu? Firma Huel wychodzi temu pytaniu na przeciw, oferując nam dietę… z proszku. Więc jeśli naprawdę ciężko w waszym życiu o chwilę wytchnienia, to ich produkty sprawią, że nie będziecie musiały tracić go nawet na jedzenie. Jak ludzie twierdzą, czas to pieniądz, nic więc dziwnego, że oba rozwiązania zyskały tak duży rozgłos w mijającym już roku. Wspominając o naszym zdrowiu, nie da się przeoczyć narastającego trendu na dbanie o zdrowie naszej planety. Ekologia wciąż pozostaje jednym z najbardziej gorących tematów. Zero Waste stało się wręcz ikoną ostatnich miesięcy. Prawie wszyscy możemy pochwalić się mniejszą produkcją śmieci oraz większym szacunkiem do naszej planety. Oby tak dalej! 

W social mediach natomiast największy rozgłos zyskał niewątpliwie FaceApp, za pomocą którego, używając zdjęcia naszej twarzy, mogliśmy dodać sobie parę lat.  

To podsumowanie nie mogłoby się obejść bez największych wpadek tego roku, a ich z pewnością nie brakowało. Oto kilka z nich: 

  1. Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, jako piąty w historii, jest zagrożony skróceniem jego kadencji przez Kongres, co za tym idzie, usunięciem z zajmowanej przez niego aktualnie pozycji.  
  2. Czy myśleliście może nad zakupem sprzętu Huawei? Prócz świetnej  jakości zaoferowali nam w 2019 roku także aferę z udziałem chińskiej inwigilacji w Polsce. Najwyraźniej poszli w ślady firmy Kaspersky, która 2 lata temu miała swoją własną przygodę z rosyjskim wywiadem.  
  3. Marcin Kulasek z partii SLD postanowił podzielić się z nami smutną historią swoich zarobków. Parlamentarzysta głowi się, jak przeżyć w Warszawie za 9000 zł pensji. Mamy nadzieję, że rok 2020 okażę się dla Pana Marcina bardziej owocny. 

To już koniec naszego rankingu. Mamy nadzieję, że udało nam się wzbudzić w Was chociaż odrobinę nostalgii lub rozbawić niektórymi faktami. A czy Wy macie swoje najważniejsze wydarzenia 2019 roku? Zachęcamy do tego, aby w tym okresie wspomnieć ten czas I podsumować ten rok. Dodatkowo życzymy wiele szczęścia i powodzenia w 2020 roku! 


Dodaj komentarz