Związek męskim okiem

mężczyźni w górach

W świetle zbliżającego się wspólnego wydarzenia dwóch Wiggorowych projektów [Kobieta z Wiggorem oraz (rozmowy)] traktującego o związkach międzyludzkich, dwóch Panów z Męskim Okiem postanowiło przeprowadzić ze sobą krótką rozmowę na tematy powiązane z relacjami damsko-męskimi, a rezultaty tej rozmowy możecie zobaczyć w poniższym tekście.

– Każdy facet przyzna chyba, że wygląd ma wpływ na wybór partnera. Jak ważny jest on Twoim zdaniem?

– Oczywiście kwestie wizerunku zewnętrznego odgrywają znaczną rolę w procesie wyboru ewentualnego partnera. Ludzie są w głównej mierze wzrokowcami i ich spojrzenia oraz zainteresowanie przyciąga to, co piękne. Bardzo często w mediach widoczne jest przysłaniane tego faktu i próbuje się nam wmówić, iż wygląd wcale nie jest istotny.

– Czyli między bajki należy włożyć wszystkie historie o wyższości charakteru nad cielesnością? Zazwyczaj mamy jakieś oczekiwania wobec obu tych rzeczy. Może po prostu muszą one iść w parze, żeby stworzyć dobry związek?

– Uważam, że między bajki należy jedynie włożyć kwestię związaną z brakiem znaczenia wyglądu. Charakter to inny temat i prawdą jest, iż potrafi on zmienić postrzeganie drugiej osoby. Ciężko stwierdzić czy jest on w stanie przyćmić wygląd i myślę, że jest to sprawa indywidualna, czym dana jednostka bardziej kieruje się w takich sytuacjach.

– Moim zdaniem kluczową kwestią jest to, czy jedna osoba subiektywnie podoba się drugiej. Bez tego, nieważne jaką “chemię” będą mieli między sobą, niestety nic z tego nie wyjdzie.

– To prawda. W tym momencie można poruszyć temat zachowań, które uchodzą za seksowne i które mogą wpłynąć na postrzeganie drugiej osoby. W męskim świecie za cechy pożądane uchodzą te, kojarzone są z władzą i szacunkiem. Osobnik pewny siebie oraz dobrze władający mową, może przysłonić swoje braki w wyglądzie zewnętrznym.

– U kobiet właściwie też można znaleźć takie zachowania.

– Jaka według Ciebie powinna być kobieta?

– Trudne pytanie. Chyba za najważniejszą kwestię uznałbym szczerość i szacunek do samej siebie. Pozostałe cechy są mocno subiektywne, ale te dwie sprawiają, że można stworzyć trwałą relację. Jakie jest Twoje zdanie?

– Zgadzam się z cechami wymienionymi przez Ciebie. Osobiście dodałbym jeszcze naturalność i kobiecość. Poprzez naturalność rozumiem po prostu bycie sobą i nie uginanie się pod presją otoczenia. Jeśli chodzi o kobiecość jest to znacznie cięższy temat do wytłumaczenia. Ta cecha wynika po części z naturalności, a po części z naszej genetyki. W dzisiejszych czasach kobiety uchodzą za bardzo silne i samodzielne szczególnie na szczeblu zawodowym. Lecz w relacji damsko-męskiej mężczyźni bardzo cenią sobie delikatność kobiet oraz ich subtelność.

– Uważasz że każdy mężczyzna oczekuje od kobiety “delikatności i subtelności”?

– Uważam, że te cechy potrafią sprawić, że mężczyzna w związku może poczuć się bardziej naturalnie.

piwka

– Z drugiej strony, jakie oczekiwania można najczęściej zauważyć wobec mężczyzn?

– Tutaj zaczynają się przysłowiowe “schody”, ponieważ możemy bazować jedynie na naszych obserwacjach i przypuszczeniach, a nie na realnych odczuciach. Postarajmy się może wymienić cechy, które według nas tworzą obraz prawdziwego mężczyzny, bo czy to właśnie nie takiego poszukują Panie?

– Zahaczamy tu nieco o stereotypy, ale może znajdzie się w nim ziarno prawdy. Faceci kojarzeni są, tak jak już wcześniej wspomniałeś ze stanowczością. Często oczekuje się, że będą umieli zachować zimną krew w każdej sytuacji. Na ogół mężczyznom przypisuje się też tylko część całego spektrum emocji. Ogranicza to zdolność do okazywania uczuć i często prowadzi do wewnętrznych rozbieżności.

– To prawda, mężczyznom często ciężko pozwolić sobie na ekspresyjne wyrażanie swoich uczuć, co jest uwarunkowane oczekiwaniami świata wobec naszej płci. Jeśli chodzi o cechy, które według mnie Panie cenią sobie u nas stawiałbym na opiekuńczość oraz wzbudzanie zaufania. Kobiety pragną czuć się przy swoim wybranku bezpiecznie, i żeby on robił wszystko, aby się tak czuły. Wymagane jest również zaufanie podbudowane odpowiedzialnym zachowaniem w sytuacjach, które tego wymagają oraz na bezwzględnej szczerości.

– To całkiem sporo oczekiwań. Myślisz, że mężczyźni mogą czuć się przez nie przytłoczeni, odczuwać jakieś swoje braki? Innymi słowy, z jakimi kompleksami muszą sobie radzić panowie?

– Zgadza się wymieniliśmy dużo oczekiwań względem płci brzydkiej i wielu z nas na pewno może poczuć się przytłoczonymi nimi, w szczególności gdy nie spełniają jakiejś przesłanki.
Jeśli chodzi o kwestię kompleksów, stwierdzam z pełną odpowiedzialnością, że posiada je niemal każdy bez względu na płeć. Harmonizując nieco wypowiedź można dojść do konkluzji, że w świecie mężczyzn dużo problemów z kompleksami wynika z cech charakteru. Osobie mającej przykładowo małą pewność siebie oraz siłę przebicia może być ciężko z ukazaniem swojej lepszej strony potencjalnej partnerce. Nie powinniśmy zapominać, również o wyglądzie, który potrafi bardzo obniżyć samoocenę u faceta. Czy jesteś w stanie wymienić jakieś cechy wyglądu, które mogą nas mężczyzn wprowadzić w kompleksy?

– Takich cech może być naprawdę mnóstwo. Praktycznie wszystko, co powoduje że niezbyt pozytywnie odstajemy od przyjętej normy, może skutkować kompleksami. Jeśli jednak ma się odrobinę poczucia humoru i dystansu do siebie, łatwiej niż w przypadku kobiet, można wszystko obrócić w żart i wykorzystać do pokazania samoakceptacji oraz pewności siebie.

– Sądzę, że ostatnie zdanie Twojej wypowiedzi genialnie kończy naszą dzisiejszą rozmowę. Dziękuję Ci za poświęcony czas oraz pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *