Jak ograniczyć odpady w mieszkaniu

W dzisiejszym świecie ogromne ilości śmieci lądują w morzach, oceanach, lasach, a czasem niestety i w naszych domowych piecach. W samej Polsce w 2017 roku w Polsce zebranych zostało prawie 12 tys. ton odpadów komunalnych.
Jak temu zaradzić? Przeczytaj ten artykuł, w którym podpowiadamy jak ograniczyć odpady i żyć trochę bardziej ekologicznie w zaciszu swojego domu. Mamy nadzieję, że chociaż parę z tych sposobów już wykorzystujesz, a jeżeli nie, to zachęcamy do wprowadzenia ich do Twojego życia.

karton

Kuchnia

blat w kuchni

Kuchnia jest polem do popisu, ponieważ istnieje wiele porad jak prowadzić swoją kuchnię w duchu zero waste. Oto parę z nich!
Zamiast jednego kosza pod zlewem, zaopatrz się w 4 pojemniki, których użyjesz do recyklingu papieru, plastiku, szkła oraz pozostałych odpadów. Zanim jednak zaczniesz segregować, poczytaj trochę o tym. Czy na pewno wiesz gdzie wyrzucić paragon, a gdzie pudełko po mleku? Informacje o poprawnej segregacji możesz znaleźć tutaj – http://naszesmieci.mos.gov.pl
Hodowla własnych ziół przynosi dużo różnych korzyści. Po pierwsze jest to bardzo satysfakcjonujące, gdy przygotowujesz posiłek przy użyciu czegoś, co sama wychodowałaś, są także ładną ozdobą na kuchennym parapecie. Mięta, melisa, pietruszka, bazylia i tymianek to tylko jedne z przykładów tego co możesz zasadzić. Sprawdź się w roli małego ogrodnika i jednocześnie ogranicz kupowane co chwilę saszetki z przyprawami. Jeśli czujesz się na siłach, możesz poszaleć i powiększyć swój ogródek także o warzywa.
Planuj posiłki i rób listy zakupów. Dzięki temu zmniejszysz ilość niepotrzebnie kupowanych produktów. Przy zakupach patrz na daty ważności i pilnuj ich, żeby nie zmarnować jedzenia. Jeżeli widzisz, że coś zbliża się do końca ważności – zamroź to, wytrzyma dłużej. Dobrym sposobem jest zamrażanie dojrzałych bananów i potem wykorzystywanie ich do koktajlu.

Zamień

 • herbatę w saszetkach na herbatę liściastą z wielorazowym zaparzaczem,
 • papierowe ręczniki na materiałowe ściereczki, które, gdy się ubrudzą, możesz po prostu wyprać,
 • plastikową słomkę na metalową,
 • folię i papier do owijania produktów spożywczych na wielorazowe pudełka,
 • papier do pieczenia na matę do pieczenia,
 • plastikowe butelki wody na czajnik/butelkę z filtrem,
 • kupne środki czystości na te zrobione samemu, parę inspiracji możesz znaleźć tutaj: agdmaniak.

Łazienka

masło shea

Plastikowa szczoteczka rozkłada się około 500 lat, a to znaczy, że wszystkie szczoteczki, które zostały wyprodukowane od samego początku, cały czas są “w obiegu”. Zamiennikiem, który rozkłada się w kilka lat jest szczoteczka bambusowa. Bambus jest najszybciej rosnącą rośliną na świecie, a do tego przy produkcji szczoteczek wykorzystywany jest Moso Bamboo, czyli odmiana którą nie żywią się pandy, a jest pozyskiwana z prywatnych hodowli.
Twórz swoje własne kosmetyki! Ponownie – internet aż huczy od tego typu przepisów na własne kremy, maseczki, dezodoranty, peelingi, a nawet tusz do rzęs, tutaj możesz zainspirować się paroma z nich – https://www.youtube.com/watch?v=cLejgvwAZpQ.
Niektóre produkty możesz kupić bez opakowania, na przykład mydło w kostce lub w płynie, które w specjalnych sklepach możemy uzupełnić, przychodząc z własnym opakowaniem.

Zamień

 • plastikową szczoteczkę na bambusową,
 • długie kąpiele na szybkie prysznice,
 • podpaski i tampony na kubeczek menstruacyjny,
 • jednorazową maszynkę na maszynkę z wymiennym ostrzem,
 • plastikowe pałeczki do uszu na biodegradowalne patyczki higieniczne,
 • jednorazowe waciki na materiałowe, na rynku dostępne są również specjalne rękawice do zmywania makijażu.

Sypialnia/biuro

laptop

W naszym pokoju czy też biurze zawsze jest dużo papierów. Postaraj się je ograniczyć i tym samym wykorzystać w 100 procentach. Nie wyrzucaj od razu kartki, na której zapisałaś tylko 2 słowa. Nadal jest na niej wystarczająco dużo miejsca aby zachować ją na jakieś szybkie notatki. To samo tyczy się zeszytów. Natomiast kiedy drukujesz – drukuj dwustronnie

Zamień

 • papierowe gazety na elektroniczne,
 • kartki z notatkami na notatki w telefonie/komputerze.

Jest pewna grupa roślin doniczkowych, które warto mieć w sypialni, ponieważ w nocy pobierają dwutlenek węgla i wytwarzają tlen szybciej niż inne rośliny. Są to między innymi aloes drzewiasty, storczyk oraz sansewieria gwinejska. Nie tylko są pożyteczne, ale również będą ślicznie wyglądać na parapecie czy biurku.

Jeszcze parę ogólnych porad do ograniczenia odpadów

zarowka

Chyba najbardziej popularnym sposobem na ograniczenie niepotrzebnego plastiku jest noszenie zawsze przy sobie wielorazowych toreb. Dzięki nim nasze zakupy możemy pakować od razu do nich. Ogranicza to kupowanie jednorazówek, które i tak od razu po rozpakowaniu produktów lądują w koszu. Statystycznie każdy Polak zużywa około 250-300 foliówek rocznie, a każda rozkłada się od 100 do 400 lat!

Warto również zaopatrzyć się w żarówki energooszczędne oraz listwy zasilające z wyłącznikami. Dzięki takim żarówkom nasze rachunki za energię elektryczną mogą zmniejszyć się aż o 30%! Oczywiście pamiętaj aby wyłączać światło, sprzęty elektroniczne oraz odłączać ładowarki, gdy ich nie używasz.

Stosując się do poniższych zasad, życie ekologicznie powinno być dla Ciebie łatwiejsze:

 1. Odmawiaj – ulotek, jednorazówek, rzeczy, których nie potrzebujesz.
 2. Ogranicz – przed zakupem zapytaj się sam siebie – “Czy naprawdę tego potrzebuję?”
 3. Używaj ponownie – rzeczy jednorazowe zamień na wielorazowe.
 4. Przetwarzaj, naprawiaj, recyklinguj – przerabiaj stare ubrania i sprzęty, napraw jeśli coś się popsuło zamiast od razu to wyrzucać, segreguj śmieci.
 5. Kompostuj – istnieją specjalne kompostowniki, dzięki którym możesz kompostować w domu, nawet jeżeli nie posiadasz balkonu.

Wszystkie te łatwe zadania nie tylko ograniczą ilość odpadów w obiegu, ale też pozwolą zaoszczędzić Ci parę groszy. Nie myśl, że Twoje działania nie mają sensu, że i tak nic się nie zmieni. Wśród ludzi przybywa coraz więcej tych, którzy starają się żyć bliżej natury. Przyłącz się do nich, bo jak to się mówi “w kupie siła” 😉 Pamiętaj: myśl globalnie, działaj lokalnie!

Źródła:
wiadomości.wp.pl
organeoblog.pl
dziennikzachodni.pl

Dodaj komentarz