5 sposobów na zarządzanie czasem

Nie miałyście czasem wrażenia, że czas dosłownie wypływa Wam między palcami?
Na nic nie macie czasu, a wszystkie ważne zadania, które miałyście mieć na dzisiaj ukończone, ciągną się za Wami tygodniami jak duchy? Myślimy, że zapanowanie nad swoim codziennym grafikiem to kwestia odrobiny dobrych chęci, samodyscypliny oraz… czasu. Poniżej znajdziecie parę punktów, które okazały się pomocne w naszych przypadkach.

laptop z notesem

1.Postarajcie wypracować sobie RUTYNĘ. Po co spędzać godziny nad czynnościami, które nie wnoszą do Waszego życia czegoś cennego? Poranny prysznic, szykowanie sobie śniadania, czy codzienny makijaż zajmą Wam o wiele mniej czasu, jeżeli tylko wprowadzicie (pozytywną) rutynę. Co Wam to da? Te czynności będą wykonywane automatycznie i bez dużego wysiłku umysłowego. Z czasem i wprawą, zrobicie wszystkie te błahostki błyskawicznie, nie wysilając po drodze za bardzo swojego umysłu. Ekonomicznie? – Jak najbardziej!

2.Wyłączcie się! Czy zastanawiałyście się, ile czasu w ciągu dnia zajmuje Wam przeglądanie instagrama, facebooka, twittera i innych portali społecznościowych? Social Media to jeden z najbardziej pochłaniających czas czynników w naszej rzeczywistości. Czasami warto zrobić sobie przerwę i po prostu na jakiś czas się wylogować. Zamiast marnowania czasu z telefonem w ręku pomyślcie o wyjściu na spacer, fitness, przeczytaniu wartościowej książki lub zwyczajnie zrobieniu rzeczy ważnych, bez odkładania ich na później. Gwarantuję, że po takiej kilkugodzinnej lub kilkudniowej przerwie poczujecie się o niebo lepiej!

wyłączony telefon

3.Nie muszę chyba mówić, że Czas=Pieniądz? Zadajcie sobie proste pytanie: Wolelibyście być bogatsi za sześć miesięcy, czy za rok? Po co odkładać swoje cele na jutro, skoro możemy na nich zyskać już dziś? Jeżeli chcemy mieć więcej znajomych, zaliczone przedmioty, czy ukończone projekty, to dlaczego mieć tego już dziś?

4.Odłożony czas teraz jest odłożoną korzyścią na długoterminowej lokacie.
Żeby być jak najszybciej w punkcie, który nas satysfakcjonuje, musimy zacząć pracować nad tym od zaraz i poświęcając naszemu celowi odpowiednio dużo uwagi. Bo skoro nasz cel ulokowaliśmy na oprocentowanej lokacie z korzyściami, to wydłużenie czasu spowoduje obniżenie stopy procentowej, a tym samym naszych korzyści.

5.Postawmy na minimalizm!
Minimalizm w planowaniu codziennych obowiązków to klucz do efektywnego działania! Zastanówcie się, jak często pomimo dokładnie zaplanowanych zadań na dany dzień nie zdążyliście zrobić wszystkiego. Najczęstszy błąd wynika z podejmowania się za dużej ilości obowiązków. I w tym przypadku mniej znaczy więcej – lepiej zaplanować mniej niż stawiać nieosiągalne cele. Najlepszym sposobem jest zaplanowanie jednego głównego zadania w danym dniu, a następnie dopisanie do niego maksymalnie 5 zadań pobocznych. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego chaosu i uda nam się zrobić wszystko na czas.

laptop i czekolada

Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą Wam zwiększyć swoją efektywność w codziennej realizacji zadań i planów. Jeżeli znacie inne sprawdzone sposoby na umiejętne zarządzanie swoim czasem, czekamy na Wasze komentarze i sugestie!

Dodaj komentarz